• 2164
  • 222 مرتبه
راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک

راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک

دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

تزریق پلاستیک یکی از پول ساز ترین صنایع امروزی در سراسر جهان می‌باشد. این در حالی ست که ساخت قطعات پلاستیکی بدون خرید دستگاه تزریق مناسب امکان پذیر نیست و البته خرید دستگاه تزریق پلاستیک با کیفیت نیاز به آشنایی با انواع دستگاه تزریق دارد و شما باید به آگاهی و دانش کافی برای شناخت دستگاه برسید تا از اشتباهات رایج در خرید جلوگیری کنید. جهت آشنایی بیشتر لطفا مطالب زیر را مطالعه نمایید.

 

راهنمای خرید ماشین تزریق پلاستیک


انواع دستگاه تزریق پلاستیک و کاربرد هر کدام

ماشین تزریق پلاستیک از نظر مکانیزم و کارکرد به چند گروه تقسیم بندی می‌شود. اگرچه هرکدام از این گروه‌ها به روش مشخصی فعالیت می‌کند اما در نهایت نتیجه ی کار برای تمام گروه‌ها یکسان خواهد بود و همگی قطعه پلاستیکی مورد نظر را تولید می‌کنند.
باتوجه به تفاوت در مکانیزم دستگاه شما با قیمت‌های متفاوتی در خرید دستگاه تزریق پلاستیک روبرو می‌شوید که در هزینه‌های تولید تاثیر گذار است.  تفاوت انواع ماشین تزریق پلاستیک به شرح زیر است:
هیدرولیک: ماشین‌های هیدرولیکی در سال 1930 به بازار معرفی شد ند. این دستگاه‌ها اولین دستگاه‌هایی بودند که می‌توانستند پلاستیک‌های ذوب شده را به داخل قالب‌های گوناگون بریزند.
در دهه 1980 و با ورود دستگاه‌های تزریق الکتریکی استفاده از ماشین‌های تزریق هیدرولیکی کمرنگ شد اما همچنان این ماشین یکی از کارآمد ترین و پرطرفدار ترین مدل دستگاه تزریق  هستند که می‌توانند مواد مذاب پلاستیکی را به کمک سیلندرهای هیدرولیکی به قالب منتقل کنند.
و البته انتخاب این نوع از دستگاه به صلاح دید مصرف کنننده و با در نظر گرفتن هزینه‌های مصرفی و نوع تولیدات پلاستیکی ارتباط دارد.
الکتریکی: ماشین تزریق الکتریکی در سال 1984 در ژاپن وارد بازار شد. در اوایل ورود این نوع از ماشین تزریق ، ناشناخته و جدید بود . اما امروزه یکی از پر فروش ترین ماشین الات تزریق پلاستیک در جهان محسوب می‌شود.
این دستگاه با کمک سرووموتورهای کاملا دیجیتالی و پر سرعت تمامی‌مراحل عملیات تزریق را انجام می‌دهد و سرعت کار را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد. چرا که می‌توان با تنظیم تایمر دستگاه مراحل تزریق را به طور کاملا اتوماتیک و یکی پس از دیگری انجام داد.
هیبرید: دستگاه تزریق هیبریدی تلفیقی از دستگاه‌های الکتریکی و هیدرولیکی است. در این نوع از دستگاه تزریق با قدرت بالای ماشین تزریق هیدرولیکی و دقت و سرعت و تکرار هوشمند دستگاه الکتریکی قابل ملاحظه است.
به همین دلیل برای تولید قطعات متنوع پلاستیکی با ضخامت‌های متفاوت بسیار مناسب است. استفاده از این دستگاه بسیار ساده است و کیفیت بالای تولیدات آن موجب شده است که این دستگاه انتخاب بسیار خوبی برای کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی باشد.


راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک نو

اگر خرید دستگاه تزریق پلاستیک با دانش کافی باشد کارچندان دشواری نیست. کافی است برای خرید ماشین تزریق به نکات زیر توجه شود.
اندازه‌ی هر شات: اندازه‌ی شات‌ به حجم قالب‌های پلاستیک اشاره دارد و موضوع بسیار مهمی در خرید دستگاه تزریق پلاستیک است. چرا که این موضوع به طور مستقیم با حجم تولیدات شما در ارتباط است. 
برای حصول نتیجه شما باید اندازه  شات مورد نیاز خود را بدانید اما اگر اطلاعات کافی ندارید بهترین پیشنهاد برای شما دستگاه‌هایی هستند که حجم شات آن‌ها ۳۰ تا ۴۰٪ بالاتر از سایرین باشد.
تناژ : تناژ دستگاه به نیروی وارد بر پلاتین‌ها اشاره دارد. هرچه این نیرو بالاتر باشد، قالب‌ها بهتر در کنار یکدیگر نگه داشته می‌شوند و نتیجه‌ی نهایی تزریق بسیار باکیفیت‌تر خواهد بود.
اندازه پلاتین: پلاتین‌ها بازوهایی هستند که با چندین تن انرژی قالب‌های تزریق را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند. فشار ناشی از صفحات پلاتین موجب گرمایش محیط تزریق می‌شود و در زمان خنک شدن مذاب پلاستیک نیز می‌تواند در شکل‌دهی به قطعه کارآمد باشد. بنابراین اندازه‌ي آن تاثیر به سزایی در نتیجه نهایی کار دارد
فاصله بین میله تایبار‌ها: تمامی‌دستگاه‌های تزریق پلاستیک از میله‌های رابط افقی درون دستگاه تشکیل شده است. فاصله‌ی بین میله‌ها روی فاصله ی بازوها تاثیر گذار است و می‌تواند شکل نهایی محصول را تغییر دهد. برای انتخاب فاصله@ی مناسب می‌بایست با یک متخصص مشورت کنید.
شدت حرکت اجکتور دستگاه: یکی از قسمت‌های مهم دستگاه تزریق پلاستیک اجکتور دستگاه است این بخش به کمک پین‌های به محفظه ی تزریق کمک می‌کنند تا از قالب جدا شوند تا مرحله‌ی نهایی ساخت قطعه پلاستیک شروع شود. بدون  وجود اجکتور دستگاه شما به درستی کار نخواهد کرد. سرعت و شدت حرکت این بخش می‌تواند در بازه ی تولید و کیفیت محصول شما بسیار موثر باشد.
قیمت دستگاه: یکی دیگر از آیتم‌های مهم در خرید دستگاه تزریق پلاستیک قیمت آن است. خرید یک ماشین تزریق با ظرفیت تولید مشخص یک سرمایه گذاری بلند مدت برای کسب و کار است اگر بتوانید دستگاهی با آپشن‌های بهتری بخرید امکان درآمد بالاتر را خواهید داشت.
محصول: درآمد ماهیانه دستگاه تزریق پلاستیک، به‌طور مستقیم به نوع و حجم تولید محصول و همینطور زمان تولید طرح‌های گوناگون وابسته است. بنابراین لازم است تا در هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند با کمترین میزان هدر رفت وقت و سرمایه، بیشترین سود را برای شما ایجاد نماید.


دیگر مواردی که در هنگام خرید دستگاه کارکرده و نو باید در نظر گرفت

چک کردن جک و گیره دستگاه:
قبل از هر اقدامی‌اولین چیزی که می‌تواند سلامت یک دستگاه تزریق پلاستیک را نشان بدهد سیستم گیره دستگاه می‌باشد؛
بوش‌های مابین بازوهای گیره نقاطی هستند که در زمان باز و بسته شدن بازوها و وارد شدن فشار جک به گیره بیشترین درگیری را دارند و در صورت سالم بودن آنها نیمی‌از مسئله ی سلامت گیره دستگاه تضمین شده خواهد بود، اما نیمه ی دیگر مربوط به دو صفحه ی دو سمت گیره می‌باشد که یکی صفحه ی ثابت که فشار گیره رو در زمان بسته شدن گیره تحمل می‌کند و همان صفحه ی قابل تنظیم برای قرارگرفتن درست قالب شما روی دستگاه است و صفحه ی دوم همان صفحه ی متحرک که نیمه ی سمبه ی قالب به آن متصل می‌شود.
سلامت بوش‌های گیره را میشود با وارد آوردن فشار به جک گیره دستگاه در حالتی که گیره باز باشد به سادگی فهمید، اگر با فشار وارده جک تکان بخورد و سفت نباشد نشان از  معیوب بودن و فیکس نبودن بازوهای گیره است و همین لقی ناچیز میتواند باعث ناقص بودن قطعه تولید شده و یکنواخت نبودن فشار صفحه‌ی قالب بعد از بسته شدن گیره و در نتیجه پلیسه دادن و کامل پر نشدن قالب شود.
اما در مورد صفحه ی پشتی دستگاه، در تمامی‌دستگاه‌های تزریق پلاستیک یک لقی اندک در این صفحه وجود دارد که بخاطر قفل و باز کردن گیره در زمان باز و بسته شدن می‌باشد و در صورت عدم وجود این لقی، دستگاه بعد از قفل شدن گیره و بسته شدن قالب دیگر باز نخواهد شد و باید تمام صفحه ی عقبی دستگاه را باز کنیم!
اما لقی بیش از این مقدار نشان از آسیب دیدن بوش‌های نگه دارنده ی صفحه یا رزوه‌های روی میله ی نگه دارنده‌ی این صفحه می‌باشد که این هم نتایجی مثل خراب بودن بوش‌های بازو‌ها را به شما میدهد؛ این ایراد در صورت وجود زمانی قابل رویت است که گیره در زمان بسته شدن تحت فشار باشد، یعنی قالب بر روی دستگاه بسته شده باشد.
اما آخرین مورد در مقوله بررسی گیره دستگاه، جک هیدرولیک گیره می‌باشد که باید از لحاظ خرابی احتمالی در زمان کار کردن دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد، یک نشتی کوچک از خود جک یا سر شیلنگ‌ها می‌تواند سیستم گیره دستگاه را به حداقل راندمان کاری برساند، حتی اگر بوش‌ها و صفحه‌ی عقبی دستگاه سالم باشند.

چک کردن سیستم تزریق:
مهمترین قسمت سیستم تزریق را سیلندر و ماردون تشکیل می‌دهند، کار کردن افراد ناشی با دستگاه و وارد آوردن فشارهای بالا برای رفع یک عیب کوچک و گشاد شدن قطر داخلی سیلندر دستگاه میتواند دستگاه را نا کارآمد کند، با گشاد شدن سیلندر قطعاتی که با پیچیدگی همراه هستند و برای تزریق کامل نیاز به فشار بالا دارند قطعا ناقص تزریق خواهند شد و عملاً پول و زمان زیادی از دست خواهد رفت، سلامت قسمت مهم دیگر یعنی ماردون با بارگیری کامل و تزریق کامل مقدار حجمی‌از مواد که دستگاه به آن حجم تزریق شناخته میشود مشخص خواهد شد، البته نه در شرایط آزاد، بلکه در شرایط تحت فشار تزریق که ماردون سلامت خود را نشان خواهد داد.
مانند بخش گیره، جک اصلی بخش تزریق و گرداننده هیدرولیکی ماردون و جک حرکت دهنده ی بخش تزریق هم باید از لحاظ سلامت کارکرد و عدم نشتی مورد بررسی قرار گرفته شوند.
ساده ترین و در عین حال بخش مهمی‌از سیستم تزریق، هیترهای دستگاه (المنت‌ها) هستند که باید آنها نیز از لحاظ سالم بودن بررسی شوند.

سالم بودن الکترو موتور و بخش هیدرولیک دستگاه
دستگاه را می‌بایست از لحاظ سالم بودن شیرهای برقی، سر شلنگ‌ها و بخصوص الکتروموتور بررسی نمود، نشتی داشتن شیرهای برقی می‌تواند کلاً فرایند تزریق را مختل کند، بعنوان مثال نشتی در شیر برقی بخش گرداننده ماردون در زمان ایست دستگاه و باز شدن قالب و آماده شدن دستگاه برای تزریق بعدی، در زمان گرم بودن مواد در سیلندر باعث گردش بدون فرمان ماردون و جلو آمدن مواد و بیرون ریختن از بوش قالب شده که بایستی در هر بار تزریق این مواد را پاک کرده و دوباره تزریق کنید که همین عمل بظاهر ساده می‌تواند باعث خنک شدن و تزریق ناقص قطعه گردد.


چک کردن بخش فرمان دستگاه
کنترل دستگاه چه از نوع کنتاکتوری باشد و چه پی ال سی، باید مورد استفاده و عمل قرار گیرد تا صحت عملکرد آن مشخص شود، همچنین کنترل سنسورهای حرارتی دستگاه در حین کار و فرمان به جک‌های هیدرولیک دستگاه باید بصورت کامل و بی عیب صورت گیرد.
اشتباهات در خرید دستگاه

عدم در نظر گرفتن مواد مصرفی
اغلب مارپیچ‌ها می‌توانند با اکثر مواد پلاستیکی مانند PP، PE، ABS و PC استفاده شوند، بنابراین آن‌ها بسیار انعطاف پذیر و مناسب برای شرکت‌های تولیدی هستند که انواع مواد مختلف را تزریق کنند.
اما در مواقعی و در استفاده در بعضی مواد خاص نیاز به استفاده از مارپیچ با طراحی ویژه می‌باشد که در صورت عدم توجه به این مسئله، تولید کننده با مشکلاتی روبرو خواهد شد.


فشار تزریق محدود و فشار قفل ناکافی
توصیه می‌شود دستگاه انتخابی حداقل 10٪ ظرفیت فشار تزریق بیشتری داشته باشد تا در صورت تولید قطعه‌ای با وزن متناسب با دستگاه ولی با ضخامت کمتر، عملکرد دستگاه با مشکل مواجه نشود.
همچنین اگر ضخامت جنس تولیدی کم است بهتر است دستگاه یک سایز بزرگتر انتخاب شود تا بتوان با فشار قفل کمتر جنس را بدون مشکل ظاهری و کیفی تولید نمود.

استفاده از تناژ نامناسب
اگر تناژ دستگاه کم باشد، تولید قطعات با کیفیت مشکل خواهد بود. تناژ کم باعث وزن غیر ثابت در محصول تولیدی، ایجاد پلیسه، کوچک و بزرگ شدن محصول و کیفیت سطحی نامناسب  می‌گردد.
مصرف انرژی بالا
آیا تا به حال متوجه شده اید که تقریبا هیچ تفاوتی در مصرف سوخت خودرو شما با 2 نفر سرنشین در آن نسبت به تنها 1 نفر وجود ندارد؟ در یک دستگاه تزریق نیز به همین صورت است. دستگاه چه با قالب کوچک و چه با قالب بزرگ به یک اندازه  انرژی برای باز و بسته شدن گیره نیاز دارد. در بلند مدت، استفاده از یک دستگاه تزریق با مصرف انرژی کمتر به شدت در روند سودآوری تولید اثر دارد.
از این رو می‌بایست با توجه به زمان‌های توقف در سیکل تولید ، انتخاب موتور‌های سروو و یا پمپ دبی متغیر و نیز نصب اینورتر روی الکتروموتور مد نظر قرار گیرد.


راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک دست دوم

برای کسانیکه که امکان پرداخت هزینه ی بالای خرید دستگاه تزریق نو را ندارند، خرید ماشین تزریق دست دوم ایده ی بسیار خوبی است. اما خرید یک دستگاه دست دوم به دلیل شرایط ریسک بالاتر، نیازمند رعایت نکات زیر است:
آگاهی از تفاوت بین دستگاه نو و دست دوم: دستگاه نو به منظور کارکرد طولانی مدت تولید شده است اما دستگاه دست دوم عمر مفید خود را پشت سر گذاشته است پس باید به مسئله توجه داشته باشید
به اندازه کافی تحقیق کنید: با تحقیق و بررسی با تمامی‌بخش‌ها و قطعات دستگاه و چگونگی تعویض آن‌ها آشنا شوید. چرا که دستگاه‌های دست دوم علی رغم قیمت کم‌تر اغلب نیاز به تعمیر دارند و آشنایی با قطعات آن دردسر کمتری برای شما ایجاد خواهد کرد.
- از فروشنده‌ی مطمئن خرید کنید: در نهایت پس از پشت سر گذاشتن تمامی‌این مراحل و انتخاب مدل دستگاه مناسب خود، فروشنده‌ی مطمئنی پیدا کنید که در فروش دستگاه‌های دست دوم اصل امانت‌داری و صداقت‌ را رعایت می‌کند.
با نگاهی به مزایا و معایب دستگاه نو و کارکرده و با در نظر گرفتن شرایط خود خریدار می‌توان در خرید دستگاه تصمیم گیری کرد.

 

راهنمای خرید ماشین تزریق پلاستیک دست دوم


اشتباهاتی که هنگام خرید ماشین تزریق پلاستیک نو و دست دوم ممکن است رخ دهد.
در زمان خرید ماشین تزریق کارکرده گاها خریدار با اشتباهات رایجی مواجه می‌شود که می‌تواند تجربه خرید بدی برای شما به همراه داشته باشد بنابراین  قبل از خرید به موارد زیر توجه کنید
خرید ماشین دست دوم خراب: خرید یک دستگاه خراب تنها وقت و هزینه‌‌های شما را هدر می‌دهد و همواره ریسک تعمیر نشدن آن برای شما وجود دارد. بهترین انتخاب در حین خرید دستگاه‌های تزریق دست دوم، انتخاب دستگاه‌های قدیمی‌اما سالم است.
خرید پیچ‌های اشتباه: معمولا انتخاب پیچ‌های چند منظوره برای تمامی‌انواع محصولات پلاستیکی مناسب هستند. اما این به شرطی است که شما به تولید چندین نوع پلاستیک مشغول باشید. در غیر این صورت بهره‌وری کلی شما پایین خواهد آمد. 
انتخاب پیچ‌هایی با قطر زیاد: پیچ‌هایی با قطر زیاد موجب بدشکلی و از فرم خارج شدن محصول شما خواهند شد. معمولا این پیچ‌ها با افزایش زمان گرمایش پلاستیک و همچنین صرف نیروی بیشتر برای چرخش باعث دفرمه شدن آن می‌شوند.
خرید دستگاهی با تناژ پایین: هنگامی‌که تناژ دستگاه ناکافی باشد، مشکلات بسیاری را برای محصول نهایی شما ایجاد خواهد کرد. این مشکلات عبارتنداز ایجاد سطوح نامتوازن، تولید قطعات با اندازه‌های ناهماهنگ، ایجاد قطعات با وزن ناهماهنگ و تغییر مقطع دیواره‌‌ها که می‌توانند مشکلات زیادی را برای کسب و کار شما ایجاد کنند.
خرید دستگاهی با فشار تزریق محدود: وجود محدودیت در هر یک از بخش‌‌های دستگاه، به‌ویژه بخش فشار، منتج به تولید قطعات بی‌کیفیت و نامناسب خواهد شد.


مصرف برق دستگاه تزریق پلاستیک

مصرف برق یک دستگاه تزریق هیدرولیکی نزدیک به دو برابر یک دستگاه برقی معمولی و برابر با ۵۰۱۲ kwh است که میزانی بسیار زیاد است. در مقابل دستگاه‌‌های الکتریکی می‌توانند مصرف برق را بین ۳۰ تا ۷۰٪ کاهش دهند و از این نظر بسیار به صرفه هستند.


درآمد ماهیانه دستگاه تزریق پلاستیک

کار تزریق پلاستیک و تولید قطعات پلاستیکی می‌تواند شغلی بسیار پردرآمد باشد. اما کسب درآمد ماهیانه‌ی چشم‌گیر توسط دستگاه تزریق به موارد بسیار زیادی بستگی دارد.
 میزان هزینه‌ی اولیه شما برای تهیه‌ی کارگاه و ملزومات آن، نوع دستگاه تزریق، انتخاب نوع کالای تولیدی و همچنین بازاریابی و نحوه‌ی مدیریت سفارشات همگی در افزایش درآمد ماهیانه‌ی دستگاه تزریق نقش به سزایی خواهند داشت.
دستگاه تزریق پلاستیک اغلب در سه مدل هیدرولیک، الکتریکی و هیبرید تولید می‌شود که هر یک با توجه به ویژگی‌های خاصشان می‌توانند بسیار مفید و کارآمد باشند. برای خرید دستگاه تزریق پلاستیک ابتدا باید با در نظر گرفتن بودجه و همچنین طرح و محصول خود، دستگاهی با ویژگی‌های متناسب تهیه کنید که توان پاسخگویی به نیاز شما را داشته باشند. 
خرید دستگاه تزریق دست دوم نیز می‌تواند ایده‌ی خوبی برای افرادی با بودجه‌ی کم باشد، اما خرید چنین محصولی دارای ریسک‌هایی است که می‌توان آن را با انجام بررسی‌های دقیق و یافتن فروشنده‌ای خوب برطرف کرد. 
با اینکه خرید دستگاه نو ایده‌ای بسیار بهتر است اما باز هم اشتباهاتی در حین خرید وجود دارند که می‌توانند کیفیت محصول نهایی شما را کاهش دهند. توجه به تمامی‌موارد ذکر شده و همچنین دقت و آینده‌نگری در انجام سرمایه‌گذاری‌های اولیه به شما کمک خواهد کرد تا درآمد ماهیانه‌ی خود را با کمک یک دستگاه تزر یق خوب افزایش دهید.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

اطلاعات تماس

دفتر مشهد

تلفن: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۶ ۸۱ - ۳

فکس: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۸ ۶۲

کد پستی: ۹۱۹۸۱-۷۴۴۵۹

آدرس : بزرگراه آسیایی، آزادی ۱۳۱، تقاطع چهارم

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۹۳ ۳۱

دفتر تهران

تلفن: (۰۲۱) ۷۷ ۳۳ ۳۳ ۳۱

فکس: (۰۲۱) ۷۶ ۷۹ ۰۹ ۸۶

کد پستی: ۱۶۵۸۷-۴۹۸۵۹

آدرس : خیابان اتحاد، خیابان هشتم غربی، شماره ۲۳

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۵۲ ۳۳