همه چیز در مورد قالب تزریق پلاستیک

تصور کنید در چندین دهه پیش برای ساخت انواع وسایل موردنیاز زندگی یا کار، چه فرایند دشواری را باید انجام می‌دادند تا چنین وسایلی را از فلز یا چوب، آن هم در تعداد کم بسازند. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش صنعت تولید محصولات پلاستیکی و طراحی انواع قالب پلاستیک، دیگر تقریباً هر وسیله‌ای را می‌توان ساخت. قالب‌سازی پلاستیک به عنوان یک تکنیک تولیدی محبوب شناخته شده که در آن گلوله‌های ترموپلاستیک به حجم بالایی از قطعات پیچیده تبدیل می‌شوند. این فرایند برای ساخت انواع وسایل پلاستیکی مناسب بوده و به یک جنبه حیاتی از زندگی مدرن تبدیل شده است. چرا که تولید محصولاتی همچون قاب گوشی، اسباب بازی‌ها و حتی قطعات خودرو بدون آن امکان‌پذیر نخواهد بود؛ اما آیا تا به حال به نحوه ساخت قالب تزریق پلاستیک توجه کرده‌اید؟ 
اگر قصد خرید قالب تزریق پلاستیک دارید یا کنجکاو شده‌اید تا در این باره بیشتر بدانید، تا انتهای این متن همراه ما شوید تا به‌صورت دقیق در مورد انواع قالب تزریق پلاستیک و کاربرد آن‌ها، مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

قالب تزریق پلاستیک چیست؟ 

یکی از پرکاربردترین قالب‌های تزریقی صنایع مختلف در جهان را می‌توان قالب‌های تزریق پلاستیک دانست. در واقع محصول نهایی در فرایند تولید قطعات با چنین قالب‌هایی از جنس پلاستیک خواهد بود. اگر یک نگاهی کلی به اجزای قالب تزریق پلاستیک بیندازید، متوجه خواهید شد که قالب پلاستیکی از دو صفحه فولادی به همراه اجزای دیگر ساخته شده که در نهایت در یک ماشین قالب تزریق قرار می‌گیرد. 
انواع قالب پلاستیک بر اساس ویژگی‌های پلاستیک‌ها ساخته شده و به دو گروه ترمو پلاست (گرمانرم) و ترموست (گرماسخت) تقسیم‌بندی می‌شوند. قالب‌های تزریقی برای تولید قطعات مختلف پلاستیکی باید به‌قدری با دقت تولید شوند که به‌خوبی مذاب پلیمری را در خود نگهداری کرده و انتقال حرارتی عالی داشته باشند. در نهایت نیز بتوان به‌آسانی قطعه را از داخل قالب جدا کرد. همچنین علاوه بر کیفیت ساخت بسیار عالی، در برابر فشار بالای مذاب، مقاومت داشته باشد. 

اجزای قالب تزریق پلاستیک کدام‌اند؟ 

در حالت کلی قطعات نیمه متحرک و نیمه ثابت از اجزای قالب تزریق پلاستیک محسوب می‌شوند. بخش‌های نیمه ثابت قالب به دستگاه تزریق متصل شده و در جای خود بدون جابه‌جایی قرار می‌گیرند. بخش‌های نیمه متحرک به قسمت متحرک ماشین تزریق متصل شده و پس اتمام عملیات تزریق پلاستیک، از هم باز شده تا قطعه نهایی از آن خارج شود. 
در نهایت، ساختار و اجزای قالب تزریق پلاستیک عبارت‌اند از: 
•    محفظه قالب که شامل حفره و ماهیچه قالب تزریق می‌شود. در واقع حفره همان بخش مادگی قالب بوده که شکل خارجی قطعه را ایجاد می‌کند. ماهیچه نیز بخش نرینگی قالب است که فرم داخلی قطعه را تشکیل می‌دهد. 
•    صفحه حفره که بخش فرورفته قالب روی آن قرار می‌گیرد. 
•    صفحه ماهیچه که بخش بیرون‌زده قالب روی آن سوار می‌شود. 
قطعات و جزئیات ریزی نیز در بین اجزای قالب تزریق پلاستیک دیده می‌شود؛ ولی به‌صورت کلی در زمان بسته‌شدن قالب، دو صفحه حفره و ماهیچه روی هم قرار گرفته و در فضای بین آن مذاب پلیمر وارد می‌شود. 

مهم‌ترین کاربرد قالب تزریق پلاستیک چیست؟ 

با پیشرفت و روند رو به رشد تکنولوژی دستگاه‌های تزریق پلاستیک در چندین دهه گذشته، تحول بزرگی در صنعت قالب‌سازی پلاستیک نیز به وجود آمد. در واقع ساخت قطعات پلاستیکی کوچک و بزرگ با اشکال پیچیده با کمک قالب‌های تزریق پلاستیک ساده‌تر شد و تولید محصولات پرکاربرد مختلف افزایش یافت. 
از جمله کاربرد قالب تزریق پلاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
•    ساخت قطعات حساس موردنیاز در صنعت پزشکی
•    تولید قطعات مستحکم صنعت خودرو‌سازی
•    ساخت قطعات ریزودرشت صنعت لوازم‌خانگی
•    تولید قطعات پلاستیکی صنعت محصولات بهداشتی
•    ساخت ظروف و محصولات موردنیاز صنایع غذایی
•    تولید محصولات اسباب‌بازی
ناگفته نماند که نوع دیگر قالب‌های تزریق پلاستیک که کاربرد بسیاری در صنعت نوشیدنی همچون تولید آب‌معدنی دارد، قالب تزریق پریفرم است. در این حالت برای تولید بطری، داخل قالب تزریق پریفرم حرارت داده شده و پس از دمیدن هوای فشرده، بطری به اندازه قالب ساخته می‌شود. 
از این رو از قالب تزریق پریفرم برای کاربرد‌های بسته‌بندی و نگهداری انواع آب‌میوه‌ها، محصولات لبنی، نوشابه‌ها، آب‌معدنی‌ها، روغن‌های خوراکی، سس‌ها و سایر محصولات غذایی که نیاز به بطری دارند، استفاده می‌کنند. 

انواع قالب‌های پلاستیک کدام‌اند؟ 

تا اینجای متن متوجه شدید که برای تولید انواع مختلفی از محصولات پلاستیکی باید از قالب‌سازی پلاستیک کمک بگیرید. در حقیقت با ساخت قالب تزریق پلاستیک در شکل و فرم‌های کاربردی، می‌توان تمامی قطعات پلاستیکی موردنیاز صنایع مختلف را تأمین کرد. 
در یک دسته‌بندی کلی، انواع قالب پلاستیک به‌صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود: 

قالب ترموست (Thermoset Molds)

در این حالت مواد اولیه پلاستیک به‌صورت سرد وارد محفظه قالب ترموست شده؛ سپس کل قالب تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرد. در نهایت مواد، فرم قالب را به خود گرفته و بعد از مدت زمانی، سخت شده و از قالب خارج می‌شوند. 

قالب ترموپلاستیک (Thermoplastic Molds)

در دسته‌بندی پرکاربرد بعدی، مواد اولیه به‌صورت مذاب پلیمری وارد محفظه قالب شده و به شکل قالب در می‌آید. در پایان نیز پس از سردشدن و سخت‌شدن از قالب خارج می‌شوند. این دسته شامل انواع قالب‌های تزریق پلاستیک می‌شود. 

معرفی انواع قالب‌های تزریق پلاستیک

یکی از انواع پرکاربرد و مهم قالب‌سازی پلاستیک، قالب‌های تزریقی پلاستیک (Plastic Injection Mold) به شمار ‌می‌روند. در این نوع قالب‌ها مواد پلاستیکی به‌صورت پودر و گرانول به داخل قالب تزریق شده و شکل محفظه را به خود می‌گیرند. 
قالب‌سازی پلاستیک به روش تزریق، از روش‌های پرطرف‌دار تولید و ساخت قطعات پلاستیکی همچون قطعات خودرو و لوازم‌خانگی است. در واقع امکان تولید انبوه قطعات پلاستیکی، دقت و ظرافت، هزینه مقرون به صرفه، تنوع ساخت و... از مزایای ساخت قالب پلاستیکی برای تولید محصولات مختلف خواهد بود. همان‌طور که می‌دانید نوع قالب و جنس آن بر کیفیت نهایی محصولات و هزینه‌های تولید تأثیر می‌گذارد. از این رو هنگام سفارش طراحی قالب تزریق پلاستیک باید معیار‌هایی همچون میزان حجم تولیدی، جنس قالب، ابعاد محصول و میزان بودجه خود را در نظر بگیرید. 
به طور کلی قالب‌های تزریق بر اساس نوع راهگاه، تعداد حفره و نوع ساختمان دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه این بخش همراه ما باشید تا با انواع قالب تزریق پلاستیک آشنا شوید. 

انواع قالب‌های تزریق پلاستیک با توجه به نوع راهگاه

این نوع قالب‌های تزریق پلاستیک نیز بر اساس نوع راهگاه و نحوه ورود مواد پلاستیکی مذاب به داخل قالب به دو دسته راهگاه سرد و گرم تقسیم‌بندی می‌شوند: 

قالب‌های تزریق پلاستیک با راهگاه سرد (Cold Runner Injection Mold)

در این حالت راهگاه و کانال ورودی سرد بوده و مواد مذاب پلاستیکی پس از عبور از نازل به داخل حفره قالب وارد می‌شود. در پایان عملیات تزریق نیز راهگاه و قطعه خنک به بیرون پرتاب می‌شود

قالب‌های تزریق پلاستیک با راهگاه گرم (Hot Runner Injection Mold)

در این روش راهگاه گرم، بخشی از قالب تزریق بوده و مواد مذاب پلاستیک را به داخل حفره قالب هدایت می‌کند. از این رو دمای راهگاه باید بیشتر از نقطه ذوب مواد پلاستیکی باشد تا این مواد در مسیر راهگاه سخت نشده و قرار نگیرند. 

انواع قالب‌های تزریق پلاستیک با توجه به تعداد حفره‌ها

انواع قالب تزریق پلاستیک بر اساس تعداد حفره‌های قالب را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد: 

قالب‌های تزریق پلاستیک تک حفره‌ای

قالب‌های تزریق پلاستیک تک حفره‌ای (Single Cavity Plastic Injection Mold)، به دلیل نوع طراحی ساده‌ای که داشته، هزینه‌های ساخت کمتری نسبت به سایر قالب‌ها دارند. به این نکته توجه داشته باشید که از قالب تک حفره‌ای برای تولید انبوه محصولات نمی‌توان استفاده کرد. در واقع این قالب‌ها در هر فرایند تولید، یک بخش از محصول را می‌سازند. 

قالب‌های تزریق پلاستیک چند حفره‌ای

قالب‌های تزریق پلاستیک چند حفره‌ای (Multi-Cavity Plastic Injection Mold)، کاربرد بیشتری داشته و در هر فرایند تولید، قطعات بیشتری را می‌سازند. در واقع در این حالت می‌توان قطعات متنوع‌تری را با یک قالب تولید کرد، از همین رو هزینه‌های نهایی محصول کاهش می‌یابد. 

انواع قالب‌های تزریق پلاستیک بر طبق نوع ساختمان

ساخت قالب تزریق پلاستیک بر اساس نوع ساختمان و ساختار به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند: 

قالب‌های تزریق پلاستیک دو صفحه‌ای

قالب‌های تزریق پلاستیک دو صفحه‌ای (Tow Plate Plastic Injection Mold)، یک صفحه جدا‌کننده داشته که قالب از آن بخش باز می‌شود. این قالب‌ها کاربرد‌های بسیار زیادی در تولید قطعات پلاستیکی دارند. 

قالب‌های تزریق پلاستیک سه صفحه‌ای 

قالب‌های تزریق پلاستیک سه صفحه‌ای (Three Plate Plastic Injection Mold)، از دو صفحه جداکننده تشکیل می‌شوند. تعداد صفحات این قالب‌ها با توجه به جنس پلاستیک مذاب، تعداد حفره‌های قالب، شکل نهایی قطعه و نوع ماشین تزریق ساخته خواهد شد. 

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک چقدر است؟ 

به طور کلی در صنعت رو به رشد تولید قطعات پلاستیکی، بودجه موردنیاز برای هزینه ساخت و سفارش طراحی قالب تزریق پلاستیک، معیار قابل‌توجهی خواهد بود؛ به‌خصوص اگر برای قطعات با تیراژ کم و پیچیده استفاده شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم، باید گفت که قیمت قالب تزریق پلاستیک، به‌صورت مستقیم با میزان پیچیدگی قطعه‌ای که قرار است تولید شود، ارتباط دارد. همچنین عواملی مانند اندازه قطعه، طراحی قطعه، نوع فلز قالب، تعداد حفره‌ها، تعداد سوراخ‌های جانبی، هزینه‌های نیروی کار و سایر هزینه‌های جانبی بر هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک تأثیرگذار خواهد بود. 
از طرفی با توجه به نوسانات نرخ ارز در بازار، بهتر است برای اطلاع از قیمت دقیق انواع قالب پلاستیک و شرایط فروش قالب تزریق پلاستیک با کارشناسان ما در تماس باشید. در نهایت برای خرید قالب تزریق پلاستیک، به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل اهمیت بسیار زیاد عملکرد دقیق و کیفیت بدون نقص این محصولات، بهتر است معتبرترین شرکت ساخت قالب پلاستیکی را انتخاب کرده تا در هنگام تولید قطعات مختلف پلاستیک، مشکلی برای قالب پیش نیاید. 

درآمد قالب‌سازی چقدر است؟ 

به طور کلی یکی از مشاغل مهم و پرکاربرد در صنایع مختلف دنیا، قالب‌سازی است. در واقع می‌توان گفت، اولین مرحله در تولید هر قطعه پلاستیکی، با سفارش طراحی قالب تزریق پلاستیک آغاز می‌شود. انواع قالب پلاستیک با تنوع بسیار بالا از جنس‌های مختلف و با اندازه‌های گوناگون تولید می‌شوند. از طرفی هر چقدر جزئیات قطعه بیشتر باشد، طراحی قالب، کار بسیار دشوارتری خواهد شد. 
ساخت قالب پلاستیکی، بیشترین تقاضا را در صنایع به خود اختصاص داده است. از همین رو تولیدکنندگان بسیاری به دنبال خرید قالب تزریق پلاستیک، با هدف تولید قطعات مختلف هستند. اگر به عنوان یک تخصص و مهارت کاربردی به این شغل نگاه کنید و مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک را با دقت بالایی انجام دهید، باید گفت که مشتریان زیادی خواهید داشت و درآمد قالب‌سازی پلاستیک، عالی به نظر می‌رسد. 

سؤالات متداول

انواع قالب تزریق پلاستیک کدام‌اند؟ 

قالب‌های تزریق پلاستیک با راهگاه سرد و قالب‌های تزریق پلاستیک با راهگاه گرم، همچنین دو صفحه‌ای و سه صفحه‌ای، از انواع قالب پلاستیک به شمار می‌روند. 

مهم‌ترین کاربرد قالب تزریق پلاستیک چیست؟ 

صنعت خودرو‌سازی، صنعت لوازم‌خانگی، ساخت قطعات پزشکی، محصولات بهداشتی، تولید اسباب‌بازی و به طور کلی هر وسیله پلاستیکی که در اطراف خود می‌بینید از جمله کاربرد‌های انواع قالب تزریق پلاستیک محسوب می‌شوند. 

قیمت قالب تزریق پلاستیک چقدر است؟ 

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک به عوامل مختلفی همچون، پیچیدگی قطعه، نوع جنس قالب، اندازه قطعه، طراحی محصول، هزینه نیروی انسانی و نوسانات بازار ارز بستگی دارد. برای خرید قالب تزریق پلاستیک و دریافت قیمت به‌روز، همچنین اطلاع از شرایط فروش قالب تزریق پلاستیک با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

از کجا قالب‌های تزریق پلاستیک را بخریم؟ 

شرکت فنی و مهندسی اطلس ماشین پلیمر یکی از معتبرترین شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و فروش قالب تزریق پلاستیک محسوب می‌شود. شما می‌توانید متناسب با قطعه موردنظر خود سفارش طراحی قالب تزریق پلاستیک را بدهید. 

سخن آخر

به طور کلی امروزه پلاستیک‌ها در شکل‌ها و فرم‌های مختلف، نقش بسیار پر اهمیتی را در تسهیل امور از محل زندگی تا محل کار بر عهده دارند. تقریباً می‌توان گفت، به هر طرف که نگاهی بیندازید، وسیله‌ای پلاستیکی را پیدا می‌کنید که با روش‌های قالب‌سازی پلاستیک، تولید شده است. در واقع پیشرفت‌های بی‌نظیر تکنولوژی در ساخت قالب تزریق پلاستیک و به‌کارگیری آخرین تکنیک‌ها و دستگاه‌های مدرن تزریق پلاستیک، راه را برای نوآوری در طراحی و تولید انواع وسایل هموار کرده است. 
در متن بالا در مورد انواع قالب تزریق پلاستیک، اجزا و کاربرد آن‌ها مطالبی را برای شما بیان کردیم. اگر قصد سفارش طراحی قالب تزریق پلاستیک را دارید می‌توانید برای اطلاع از شرایط فروش قالب تزریق پلاستیک با کارشناسان ما مشورت کنید. 

اطلاعات تماس

دفتر مشهد

تلفن: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۶ ۸۱ - ۳

فکس: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۸ ۶۲

کد پستی: ۹۱۹۸۱-۷۴۴۵۹

آدرس : بزرگراه آسیایی، آزادی ۱۳۱، تقاطع چهارم

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۹۳ ۳۱

دفتر تهران

تلفن: (۰۲۱) ۷۷ ۳۳ ۳۳ ۳۱

فکس: (۰۲۱) ۷۶ ۷۹ ۰۹ ۸۶

کد پستی: ۱۶۵۸۷-۴۹۸۵۹

آدرس : خیابان اتحاد، خیابان هشتم غربی، شماره ۲۳

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۵۲ ۳۳