طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک

قالب دستگاه تزریق پلاستیک

قالب دستگاه تزریق پلاستیک، قسمتی از دستگاه تزریق پلاستیک است که برای تولید قطعات پلاستیکی با دقت و کیفیت بالا استفاده می شود.با استفاده از این دستگاه، پلاستیک در داخل یک قالب دقیق قرار می گیرد و با اعمال فشار و حرارت، به شکل قطعات پلاستیکی تبدیل می شود. این روش برای تولید انواع قطعات پلاستیکی از جمله قطعات خودرو، لوازم خانگی، صنایع الکترونیک و ... استفاده می شود. به دلیل سرعت بالا و هزینه کمتر در مقایسه با روش های دیگر تولید قطعات پلاستیکی، تزریق پلاستیک به عنوان یک روش پرکاربرد در صنعت تولید قطعات پلاستیکی شناخته شده است.

طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک

طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک بر اساس نیاز و مشخصات قطعه پلاستیکی صورت می گیرد. در این روش، ابتدا نقشه یا طرح قطعه پلاستیکی تهیه می شود و سپس بر اساس آن، قالب دقیق برای تزریق پلاستیک طراحی می شود. این قالب شامل دو قسمت بالایی و پایینی است که با هم ترکیب می شوند و فضای داخلی آن به شکل دقیق قطعه پلاستیکی طراحی می شود. در طراحی قالب، عواملی مانند نوع پلاستیک، فشار، حرارت، سرعت تزریق و ... باید مد نظر قرار گیرند تا قطعه پلاستیکی با کیفیت و با دقت بالا تولید شود. همچنین، در طراحی قالب باید به امکانات خنک کننده برای سرعت بخشیدن به فرآیند خنک شدن قطعه پلاستیکی نیز توجه شود.

مراحل طراحی، ساخت و استفاده از قالب دستگاه تزریق پلاستیک

مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک شامل موارد زیر است:

1- طراحی قالب:

در این مرحله، با توجه به نوع قطعه پلاستیکی و پارامترهای فرآیند تزریق، قالب طراحی می شود. در این مرحله، نقشه های دقیق قالب و همچنین جزئیات فضای داخلی آن طراحی می شود.

2- ساخت قالب:

در این مرحله، با استفاده از نقشه های طراحی شده، قالب ساخته می شود. این مرحله شامل فرآیندهایی مانند تراشکاری، حکاکی، جوشکاری و ... است.

3- آزمایش قالب:

پس از ساخت قالب، باید آن را برای اطمینان از عملکرد صحیح آن آزمایش کرد. در این مرحله، قالب به همراه دستگاه تزریق پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد و با تولید قطعات پلاستیکی، عملکرد قالب بررسی می شود.

4- تنظیمات فرآیند تزریق:

پس از آزمایش قالب، باید تنظیمات فرآیند تزریق برای تولید قطعات پلاستیکی با کیفیت و دقت بالا، انجام شود. در این مرحله، فشار، حرارت، سرعت تزریق و ... تنظیم می شوند.

5- تولید قطعات پلاستیکی:

پس از تنظیمات فرآیند تزریق، می توان قطعات پلاستیکی را با استفاده از قالب تولید کرد. در این مرحله، قالب با دستگاه تزریق پلاستیک ترکیب شده و قطعات پلاستیکی با دقت و کیفیت بالا تولید می شوند.

 

طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک

 

برای طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک به چه پارامترهایی باید توجه کرد؟

در طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک باید به موارد و پارامترهای مهم توجه کرد زیرا عدم توجه به هر کدام از آن ها می تواند در زمان عملیات، مشکلات زیادی ایجاد کند. با توجه به اهمیت بالای این موضوع در این قسمت به معرفی مهم ترین پارامترهای طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک اشاره خواهیم کرد.

1. مواد پلاستیکی:

نوع و خصوصیات مواد پلاستیکی که قرار است در دستگاه تزریق شود باید مورد توجه قرار گیرد، از جمله دمای ذوب، رفتار رفتار خمیر و زمان خنک شدن.

2. طراحی قالب:

قالب باید به گونه‌ ای طراحی شود که بتواند مواد پلاستیکی را به شکل دقیق و با کیفیت تزریق کند، همچنین باید بتواند به راحتی جدا شود و قطعات را خارج کند.

3. سیستم تزریق:

سیستم تزریق باید به گونه‌ ای باشد که بتواند مواد پلاستیکی را به دقت و با فشار مناسب به قالب تزریق کند.

4. سیستم خنک‌ کننده:

سیستم خنک‌ کننده نیز باید به شکلی طراحی شود که بتواند قالب را به سرعت خنک کند و زمان لازم برای استخراج قطعات را کاهش دهد.

5. سیستم استخراج:

سیستم استخراج باید به گونه‌ ای باشد که بتواند قطعات را به سرعت و با دقت از قالب خارج کند.

6. ایمنی:

در طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک باید به ایمنی کارکنان و همچنین امکانات ایمنی دستگاه توجه کرد تا حوادث و صدمات جلوگیری شود.

7. بهره ‌وری:

قالب باید به گونه‌ ای طراحی شود که بهره‌ وری بالایی داشته و زمان تزریق و استخراج قطعات را کاهش دهد.

8. دوام:

قالب باید از موادی با دوام و مقاوم ساخته شود تا بتواند در طولانی مدت استفاده شود و نیاز به تعمیرات مکرر را کاهش دهد.

9. قابلیت تنظیم

 قالب باید قابلیت تنظیم داشته باشد تا بتوان به راحتی اندازه و شکل قطعات را تغییر داد.

10. هزینه:

در طراحی قالب دستگاه تزریق پلاستیک باید به هزینه تولید و نگهداری قالب نیز توجه کرد تا بتوان به صورت اقتصادی و سودآور قالب را تولید کرد.

علاوه بر تمام موارد و پارامترهای گفته شده، موراد دیگری نیز در طراحی قالب و هزینه های آن هم تاثیر گذار هستند. از سایر مواردی که در قیمت و هزینه و همچنین طراحی قالب تاثیر گذار هستند می توان به مواردی همچون ابعاد قطعه، جنس قطعه پلاستیکی، کیفیت سطح پلاستیک، تیراژ تعداد قطعه، ایجاد حفره یا ساختار شبکه ای و توری بر روی قطعه، ایجاد رزوه داخلی و ایجاد محل های کشویی بر روی قطعه اشاره کرد.  

مزایای استفاده از قالب دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟

استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک و قالب های تزریق مزایای زیادی در صنعت و همپنین برای تولید کنندگان دارد. در این قسمت به مزایای بالای این دستگاه اشاره خواهیم کرد پس تا انتها همراه ما باشید.

> تولید آسان قطعات پلاستیکی با استفاده از روش تزریق

> تولید قطعات با طرح و شکل های مختلف و متفاوت

> صرفه جویی در زمان تولید کالای پلاستیکی و صرف زمان اندک برای تولید هر کالا

> نیاز به نیروی انسانی کم

> تولید کالا با تیراژ بالا

> ساخت و تولید خودکار قطعه و کالاهای مختلف

> امکان بازیافت دور ریز مواد و همچنین کم بودن ضایعات

> استفاده همزمان از چند مواد اولیه مختلف توسط دستگاه

اطلاعات تماس

دفتر مشهد

تلفن: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۶ ۸۱ - ۳

فکس: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۸ ۶۲

کد پستی: ۹۱۹۸۱-۷۴۴۵۹

آدرس : بزرگراه آسیایی، آزادی ۱۳۱، تقاطع چهارم

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۹۳ ۳۱

دفتر تهران

تلفن: (۰۲۱) ۷۷ ۳۳ ۳۳ ۳۱

فکس: (۰۲۱) ۷۶ ۷۹ ۰۹ ۸۶

کد پستی: ۱۶۵۸۷-۴۹۸۵۹

آدرس : خیابان اتحاد، خیابان هشتم غربی، شماره ۲۳

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۵۲ ۳۳