• 2091
  • 3879
تفاوت ماشین قالبگیری تزریقی هیدرولیکی، الکتریکی یا هیبریدی

تفاوت ماشین قالبگیری تزریقی هیدرولیکی، الکتریکی یا هیبریدی

ماشین هیدرولیکی

این ماشین‌ها در دهه ۱۹۳۰ در بازار ارائه شدند اما غلبه و نفوذ آنها با معرفی ماشین های الکتریکی تحت تاثیر قرار گرفت. ماشین های تزریقی هیدرولیکی هنوز بهترین انتخاب بسته به نیاز شما، قیمت برق و خواسته‌های شما می‌تواند باشند.

در این ماشین‌ها از سیلندرهای هیدرولیکی برای clamp کردن دو نیمه قالب با فشار بالا استفاده می‌شود. گرانول‌های پلاستیک سپس ذوب شده و مایع مذاب به داخل حفره قالب تزریق می‌گردد. زمانی که قطعه پلاستیکی سرد می‌شود و شکل خود را حفظ می‌کند، از قالب جدا شده و فرایند تکرار می‌شود.

برای جلوگیری از ایجاد پلیسه یا flash در اطراف قطعه تولیدی در زمانی که مواد مذاب با فشار به داخل قالب وارد می‌شود، واحد clamp باید بتواند دو کفه قالب را کاملا به یکدیگر مماس نگهدارد. این مقدار فشار clamp در قطعات با دیواره نازک و با عمق زیاد، بیشتر از قطعات ضخیم است.
ماشین های هیدرولیکی امروزی قادر به کنترل نیروهای clamp تا بیشتر از ۸۰۰۰ تن و تولید قطعاتی با وزن بیشتر از ۳۰ کیلوگرم هستند. این ماشین‌ها انتخابی معمول در تولید قطعات خودرویی نیازمند تیراژ بالا و قطعات سنگین نظیر سپر هستند.

مزایا:

۱- نیروی کلمپ بیشتر برای قطعات بزرگ
۲- سرعت تزریق بهتر
۳- دوام بیشتر
۴- shot size بیشتر
۵- قابلیت تزریق بهتر
۶- دسترسی به اکومولاتورهای گازی برای ایجاد حرکت کلمپ کندتر
۷- قیمت اولیه خرید کمتر

معایب:

به علت پرقدرت بودن این ماشین‌ها، مقدار مصرف انرژی آن زیاد است. در زمانی که یک ماشین الکتریکی در طی یک فرایند تزریق مقدار ۲٫۵۵ kw انرژی مصرف می‌کند، این مقدار انرژی مصرف شده در یک ماشین هیدرولیکی حدود ۵٫۱۲ kw است. ماشین های هیدرولیکی معمولا صدای بیشتری دارند و دقت آن‌ها نیز کمتر است.

ماشین تمام الکتریکی

در آغاز سال ۱۹۸۴ به بازار راه یافتند و به تدریج بازار خود را پیدا کردند. این ماشین‌ها توسط سروو موتورهای با سرعت بالای قابل کنترل، نسبت به ماشین های هیدرولیکی تجهیز شدند که باعث عملیات تزریق سریعتر، دقیق تر، و با راندمان انرژی بیشتر شد.

مزایت تمام الکتریکی

از آنجائیکه این ماشین‌ها آلودگی روغن ندارند، برای اتاق‌های تمیز (clean room) بسیار مفید هستند. به علت دقت بالای این ماشین‌ها، برای تولید قطعات ریز تا متوسط  و قطعات پزشکی از قبیل Petri dishes و سرنگ‌ها بسیار مناسب هستند.

دیگر مزایا عبارتند از

•    دقت و سرعت بالا با مقدار ضایعات کم
•    عملیات کم صداتر، صدای موتور به زیر ۷۰dB کاهش یافته است.
•    سرعت تزریق سریع تر و حرکت 
•    زمان شروع کوتاه تر و ۲۰% سیکل تولید تندتر.

معایب

اگرچه این ماشین‌ها نسبت به ماشین های هیدرولیکی سریع تر و با راندمان انرژی بالاتریی هستند اما قادر به ایجاد نیروی clamp اندازه ماشین هیدرولیکی نیستند و قیمت اولیه زیادی دارند.

ماشین هیبریدی

آمیزه‌ای از بهترین ویژگی‌های هر دو ماشین، در ماشین های هیبریدی است. این ماشین‌ها با قدرت clamping یک ماشین هیدرولیکی، دارای دقت بیشتر، تکرارپذیری بیشتر، صرفه جویی انرژی بیشتر و کاهش صدای ماشین های الکتریکی هستند. این مزایا عملکرد بهتری برای تولید قطعات دیواره نازک تا قطعات ضخیم ایجاد می‌کند. این ماشین‌ها به علت راندمان بیشتر و کاربرد آسان تر روزبروز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

یک شنبه 13 اسفند 1396

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

اطلاعات تماس

دفتر مشهد

تلفن: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۶ ۸۱ - ۳

فکس: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۸ ۶۲

کد پستی: ۹۱۹۸۱-۷۴۴۵۹

آدرس : بزرگراه آسیایی، آزادی ۱۳۱، تقاطع چهارم

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۹۳ ۳۱

دفتر تهران

تلفن: (۰۲۱) ۷۷ ۳۳ ۳۳ ۳۱

فکس: (۰۲۱) ۷۶ ۷۹ ۰۹ ۸۶

کد پستی: ۱۶۵۸۷-۴۹۸۵۹

آدرس : خیابان اتحاد، خیابان هشتم غربی، شماره ۲۳

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۵۲ ۳۳