سپر پلاستیکی کاور

تولید قطعات پلاستیکی خودرو توسط دستگاه تزریق پلاستیک

اجزای خودرو

قالب گیری تزریقی توسط دستگاه تزریق پلاستیک یکی از رایج ترین فرآیندهای تولید قطعات پلاستیکی است. زیرا راه حل مناسبی برای تولید انبوه قطعات خودرو با کیفیت ارائه می دهد. در صنعت خودرو، جایی که ثبات، ایمنی و کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است، قالب گیری تزریق پلاستیک خودرو یک فرآیند مهم تولید است.
شرکت اطلس ماشین پلیمر با استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب, یکی از شرکت های تولید قطعات پلاستیک خودرو در ایران است و نام این شرکت جزء لیست تولیدکنندگان قطعات پلاستیک خودرو می باشد.

تاریخچه تولید لوازم پلاستیک خودرو

در زمان های قدیم در صنعت خودروسازی، بیشتر خودروها از فلز ساخته می شدند، که این قطعات بسیار سنگین بودند. با این حال، صنعت خودرو روز به روز پیشرفت کرد و بازار پلاستیک در دهه های 1940 و 1950 اوج گرفت. بنابراین، خودروسازان شروع به آزمایش قطعات پلاستیکی خودرو کردند.
در دهه 1970، تولیدکنندگان قطعات پلاستیک خودرو اولین خودروهایی را با عناصر تزئینی پلاستیکی تولید کردند. بعدا در دهه 1980، آنها همچنین قطعات کاربردی تری مانند چراغ های جلو ماشین، سپرها و گلگیرها را معرفی کردند.
در اوایل دهه 2000، تولیدکنندگان خودرو اولین قطعات ساختاری پلاستیکی را برای خودروها رونمایی کردند و مزیت آن سبک تر شدن این قطعات نسبت به قطعات پلاستیکی بود و باعث بهبود راندمان سوخت و تولید ارزان تر این قطعات می شد. امروزه روش تولید قطعات پلاستیک خودرو در صنعت خودروسازی با استفاده از قالب گیری تزریقی توسط دستگاه تزریق پلاستیک انجام می شود.

تولید کدام یک از قطعات پلاستیکی خودرو توسط دستگاه تزریق پلاستیک انجام می شود؟

صنعت پلاستیک بدون شک از بزرگ ترین صنایع تولیدی در جهان می باشد که در صنف های مختلفی هم از جمله خودروسازی مو.رد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های تزریق پلاستیک برای ساخت قطعات مختلفی از خودرو مانند پنل های درب، صندوق عقب، صندلی ها، سیستم های تهویه، سیستم های روانکاری و سایر قطعات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند. 

فرایند تولید قطعات پلاستیک خودرو به چه صورت است؟

قالب گیری تزریقی یک فرآیند تولید لوازم پلاستیکی خودرو است که در آن سازندگان قالب خودرو، مواد پلاستیکی مذاب را به داخل حفره قالب تزریق می کنند. سپس پلاستیک ذوب شده سرد و سخت می شود و سازندگان قسمت تمام شده را استخراج می کنند. اگرچه فرآیند طراحی قالب چالش برانگیز است (یک قالب با طراحی ضعیف می تواند منجر به نقص شود)، قالب گیری تزریقی خود روشی قابل اعتماد برای تولید قطعات پلاستیکی جامد با کیفیت بالا است.

تاریخچه تولید لوازم پلاستیک خودرو

مزایای قالب گیری تزریقی در تولید صنعت خودرو

دستگاه های تزریق پلاستیک از مزایا و اهمیت بالایی برخودار هستند و همان طور که گفته شد این اهمیت و مزایای باعث شده تا در صنف های گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرند. با توجه به این موضوع در این بخش به چند دلیل استفاده دستگاه تزریق پلاستیک، برای تولید قطعات پلاستیکی خودرو اشاره شده است.

تکرارپذیری

در صنعت خودرو، تکرارپذیری (توانایی تولید مداوم قطعات یکسان) بسیار مهم است. از آنجایی که قالب گیری تزریق پلاستیک خودرو معمولاً بر قالب های فلزی مستحکم متکی است، قطعات نهایی خودرو که با استفاده از قالب تولید می شوند عملاً یکسان هستند. برخی از عوامل در قالب گیری تزریقی نقش دارند اما اگر قالب دارای طراحی خوب باشد، قالب گیری تزریقی فرآیندی بسیار تکرارپذیر است.

مقیاس و هزینه

فرآیند تولید قطعات پلاستیکی خودرو با توجه به هزینه قالب می تواند فرآیند گرانی باشد. با این حال، این یک فرآیند بسیار مقیاس پذیر است که هزینه کلی آن با تولید قطعات بیشتر کاهش می یابد. بنابراین برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی خودرو، قالب گیری تزریقی برای سازنده مفید است. با این حال، برای هر چیزی کمتر از تولید انبوه، هزینه های قالب گیری تزریقی ممکن است کارایی فرآیند تولید را کاهش دهد.

در دسترس بودن مواد

یک مزیت قابل توجه استفاده از قالب گیری تزریقی برای تولید خودرو، طیف گسترده ای از پلاستیک های سفت، انعطاف پذیر و لاستیکی است که فرآیند مواد با آنها سازگار می باشد. تولیدکنندگان قطعات پلاستیک خودرو از طیف گسترده ای از پلیمرها برای کاربردهای مختلف در تولید صنعت خودروسازی استفاده می کنند، از جمله آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، پلی پروپیلن (PP)، پلی آمید (PA)، پلی متیل متاکریلات(PMM) ، پلی پروپیلن(PP)  و غیره.

دقت بالا و کیفیت سطح

قالب گیری تزریقی برای تولید قطعات پلاستیکی خودرو ایده آل است و منجر به کیفیت بالای سطح می شود. سازندگان هنگام تولید قطعات، گزینه های تکمیلی زیادی دارند، از جمله بافت های سطحی مختلف مانند سطح براق، زبر و مات که مستقیماً به جای قسمت قالب گیری شده، روی قالب اعمال می شوند. با این حال، مواد پلاستیکی مختلف نیز بر روی سطح نهایی تأثیر می گذارند.

رنگ قطعات خودرو

در قالب گیری تزریق پلاستیک خودرو، به راحتی می توان رنگ قطعات قالب گیری شده خودرو را تغییر داد تا متناسب با طرح رنگ خودرو باشد. برخلاف سایر فرآیندها، قالب گیری تزریقی به شما این امکان را می دهد تا قبل از شروع ساخت، رنگ ها را با گلوله های مواد خام مخلوط کنید. پس از اتمام قالب گیری، بدون نیاز به رنگ دوباره، رنگ آمیزی ثابتی ایجاد می شود.

نمونه های اولیه با ابزار سازی سریع

اگرچه سازندگان خودرو به طور گسترده ای از قالب گیری تزریقی برای تولید انبوه قطعات خودرو استفاده می کنند، اما از آن به عنوان یک ابزار نمونه سازی نیز استفاده می کنند. با ایجاد قالب های آلومینیومی سریع و کم هزینه با ابزارسازی سریع (معمولاً با ساخت افزودنی یا ماشین کاری CNC) سازندگان قالب های خودرو می توانند نمونه های اولیه قطعات قالب گیری شده خودرو را بسیار سریع تر از ابزارهای سنتی (فولادی) تولید کنند.

فرایند تولید قطعات خودرو

مواد قالب تزریق پلاستیک برای فرایند تولید قطعات خودرو

تولیدکنندگان خودرو باید وسایل نقلیه خود را مطابق با استانداردهای ایمنی دقیق بسازند و نکات متعددی را رعایت کنند تا وسیله های نقلیه مناسب جاده باشند. به این ترتیب، انتخاب پلاستیک مناسب برای هر قطعه قالب گیری تزریق پلاستیک خودرو مهم است.در زیر لیست غیر جامعی از پلاستیک های متداول خودرو (لیست قطعات پلاستیکی خودرو) به همراه قطعاتی که به عنوان مواد اولیه برای آنها استفاده می شود، آمده است:

آکریلونیتریل بوتادین استایرن (Acrylonitrile butadiene styrene)

ABS پلاستیکی بادوام که به طور گسترده برای قالب گیری تزریقی و چاپ سه بعدی استفاده می شود، نسبتاً در برابر آب و هوا مقاوم است. در خودروها، ممکن است برای ساخت وسایلی مانند داشبورد و روکش استفاده شود.

پلی آمید (Polyamide)

پلی آمیدها اگرچه در برابر مایعات مقاوم نیستند، اما مقاومت سایشی و شیمیایی خوبی دارند. آنها را می توان در اجزای خودرو مانند بوش ها و یاتاقان ها قالب بندی کرد.

پلی متیل متاکریلات (Polymethyl methacrylate)

شفافیت اکریلیک، آن را به یک جایگزین عالی (و نشکن) برای شیشه تبدیل می کند. یک سازنده قطعات پلاستیکی خودرو ممکن است از PMMA قالب گیری شده برای پوشش چراغ های جلو و صفحه نمایش داخلی و رادیو استفاده کند.

پلی پروپیلن (Polypropylene)

سازندگان قطعات خودرو از PP برای برخی از قطعات بدنه اتومبیل به دلیل مقاومت آن در برابر آب، مواد شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش زیاد استفاده می کنند. قطعات PP شامل ضربه گیر، عایق کابل و پوشش باتری است.

پلی اورتان (Polyurethane)

PU اغلب در اقلام اسفنجی و انعطاف پذیر مانند صندلی ماشین استفاده می شود. اما کاربردهای خودکار PU نیز شامل مهر و موم واشر، پانل های عایق و بوش های تعلیق می باشد.

پلی وینیل کلراید (Polyvinyl chloride)

PVC سومین پلیمر پلاستیک مصنوعی محبوب در سطح جهان است و در صنعت خودروسازی برای بسیاری از قطعات قالب گیری شده که به مقاومت شیمیایی خوبی نیاز دارند، استفاده می شود. این موارد شامل پانل های داخلی، داشبورد و کابل عایق است.

کامپوزیت های تقویت شده

تولیدکنندگان می توانند از پلاستیک های تقویت شده با فیبر کربن یا شیشه استفاده کنند که بسیار قوی تر از رزین های معمولی مورد استفاده در تولید بدنه خودرو و سپرها هستند.

 

سوالات متداول 

بهترین ماده برای قالب گیری تزریقی قطعات خودرو چیست؟

قطعات مختلف، مواد پلاستیکی مختلفی را می طلبند، اما پلاستیک های پرکاربرد برای (نشیمن، بدنه، زیر کاپوت) پلی پروپیلن، (نشیمن، اثاثه یا لوازم داخلی) پلی اورتان، و (نشیمنگاه، تزئینات داخلی، برقی، اثاثه یا لوازم داخلی) پلی وینیل کلراید هستند.

آیا می توان برای نمونه های اولیه خودرو از قطعات فلزی استفاده کرد؟

قالب گیری تزریقی با فلزات سازگار نیست و نزدیک ترین جایگزین، ممکن است فرآیند ریخته گری فلز باشد که سازندگان از آن برای تولید محفظه ها و پیستون های انتقال آلومینیوم و همچنین بلوک های موتور و سرسیلندر استفاده می کنند. ماشینکاری CNC یکی دیگر از فرآیندهای تولید محبوب در صنعت خودرو است.

قطعات پلاستیکی خودرو چطور تولید میشوند

اطلاعات تماس

دفتر مشهد

تلفن: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۶ ۸۱ - ۳

فکس: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۸ ۶۲

کد پستی: ۹۱۹۸۱-۷۴۴۵۹

آدرس : بزرگراه آسیایی، آزادی ۱۳۱، تقاطع چهارم

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۹۳ ۳۱

دفتر تهران

تلفن: (۰۲۱) ۷۷ ۳۳ ۳۳ ۳۱

فکس: (۰۲۱) ۷۶ ۷۹ ۰۹ ۸۶

کد پستی: ۱۶۵۸۷-۴۹۸۵۹

آدرس : خیابان اتحاد، خیابان هشتم غربی، شماره ۲۳

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۵۲ ۳۳