انواع دستگاه های تزریق پلاستیک

هنگامی که صحبت از ساخت قطعات سبک، با دوام و شیک به میان می آید که توجه مصرف کننده را به خود جلب نماید، بی درنگ قطعات پلاستیکی و دستگاه های تولید کننده این قطعات خودنمایی خواهند کرد. این امر به ویژه در لوازمی همچون قطعات الکترونیکی، قطعاتی که دارای شکل ارگونمی هستند بیشتر نمود خواهد داشت.
دستگاه های تزریق پلاستیک از لحاظ حالت تزریق به دو نوع زیرتقسیم می شود:

 1. تزریق عمودی (ایستاده)

 2. تزریق افقی

 

تزریق عمودی:  این نوع دستگاه جهت تولید قطعات می باشد که نیاز به کاشت قطعه ی فلزی و یا هر نوع قطعه ی دیگر برای تولید یک محصول با هسته می باشد، مثل قفل کمربند خودرو، سوکت برق و یا سوکتهای استفاده شده در خودرو و ...

تزریق افقی:  این نوع دستگاه توان تولید بیش از 90% از محصولات پلاستیکی را دارا می باشد .

بهترین راه تولید قطعاتی مانند وسایل پزشکی، اسباب بازی، لوازم آشپزخانه، قطعات الکترونیکی و ...، فرآیند قالبگیری (Over Molding) است. فرآیند قالبگیری نوعی روش تزریق پلاستیک است که در آن یک ماده معمولا TPE در درون ماده دوم (معمولا پلاستیک سخت تر) تزریق می شود. به عبارت دیگر، قطعه نهایی از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت بصورت اینسرتی در قطعه دیگر وجود دارد و طی فرآیند تزریق دو قطعه با یکدیگر اتصال برقرار کرده و محصول اصلی بدست می آید. گستره بسیار زیادی از مواد ترموپلاست قابلیت استفاده در روش قالبگیری را دارند که برای مثال می توان از پلاستیک های نرم مثل پلی اورتان و TPE و پلاستیک های سخت تر همانند نایلون و پلی کربنات نام برد.

 

مزایای روش قالبگیری (Over Molding) 

 • حذف فرآیند تولید ثانویه و مرحله مونتاژ بعدی (تولید قطعه نهایی در یک مرحله)

 • ضد آب بودن قطعه تولید شده

 • حذف مرحله پیوند در فرآیند ساخت که موجب افزایش قابلیت اطمینان قطعه تولید شده می شود.

 • بخش های تشکیل دهنده قطعه نهایی، هماهنگی مونتاژی خوبی را ایجاد کرده و از شل شدن قطعات جلوگیری می کند. همچنین محصول نهایی مقاومت بالاتری در برابر ارتعاش و شوک خواهد داشت.

 • بهبود مقاومت سازه ای قطعات در روش قالبگیری

 • انعطاف پذیری در طراحی و بکارگیری از ساختار چند ماده ای 

 چرا قالب گیری؟

در حال حاضر روش قالبگیری یکی از متداول ترین روش های صنعت تزریق پلاستیک است، اما در این میان برخی از روش های اجرای آن با بقیه متفاوت است. چالش اصلی این روش اطمینان از اینکه است که دو قطعه مورد نظر یعنی لایه سخت مرکزی و الاستومر بیرونی به خوبی با یکدیگر جفت شده و کوچکترین فاصله، لق شدن و ... وجود نداشته باشد، لذا قسمتی از قسمت دیگر جدا نشده و شکل و یکپارچگی محصول نهایی حفظ شود.

رسیدن به این هدف که قطعات تزریق شده دارای اتصال خوبی باشند نیازمند مهارت و تجربه بالایی دارد. در این روش هیچگونه چسبی استفاده نشده و مونتاژ دستی نیز وجود نخواهد داشت. همچنین ساخت قالب هایی که بتواند دقت ابعادی و اتصال مونتاژي دو قطعه را داشته باشد نیز از اهمیت بزسایی برخوردار است.
برای رسیدن به چنین دقتی در تولید به جهت حساسیت های ذکر شده، نوع ماشین آلات مناسب یکی از مهمترین اصول تولید خواهد بود. در واقع بهترین راه تولید قطعات حاصل از روش قالبگیری، دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) می باشد.

معرفی دستگاه تزریق ایستاده

این نوع از دستگاه ها بر پایه نیروی مناسب جاذبه برای قفل و اتصال دو قطعه داخلی و خارجی یه یکدیگر استوار می باشد.

این روش متمایز از دستگاه تزریق پلاستیک افقی است که بر مبنای مکانیزم گیره آن، برای اطمینان از جفت شدن قطعات در موقعیت صحیح خود نیاز به تلاش، زمان و ریسک بالایی داشته و این در حالی است که نیروی جاذبه همواره در آن وجود دارد و موجب جابجا شدن قطعات در سیستم گیره افقی می شود.

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) با مکانیزم گیره باز و میز چرخان طراحی شده که قابلیت کار با چندین قالب و فرآیند همزمان همانند پیش-تزریق و پسا-تزریق را دارد. نتیجه تولید با چنین دستگاهی عبارت است از نیاز به کار دستی کمتر، بازدهی بیشتر تولید، نرخ تولید بالاتر و کاهش هزینه. یکی دیگر از مهمترین مزیت های این دستگاه این است که در محیط کارخانه تولیدی، فضای کمتری را نسبت به دستگاه های تزریق افقی اشغال می کند.

به عبارت ساده تر، دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) راهکاری برای تولید محصولاتی با ویژگی های مقاومت بالا، در دسترس بودن مداوم در صنایع الکترونیک، پزشکی، نظامی و سایر صنایع مشابه می باشد.

 

انواع دستگاه های تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) شرکت ایزومی

دستگاه های تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) شرکت ایزومی به سه دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

 1. YV

 2. YC

 3. YH

این دستگاه ها می توانند نیروی قفل گیره از ۱۲ تا ۳۵۰ تن را تامین کنند. هر کدام از سری هایYV،YC و YH دارای چهار حالت استاندارد، میز کشویی یکطرفه، میز کشویی دو طرفه و میز چرخان می باشند که با توجه به نوع محصول قابل انتخاب می باشند.

ویژگی های فنی دستگاه های تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical)  شرکت ایزومی

 • زمان پاسخگویی سیستم تزریق کمتر از 20ms، سرعت تزریق تا 1000mm/s، تلرانس وزن قطعه تولیدی کمتر از 0.5%

 • مناسب برای تولید قطعات فوق نازک با دقت ابعادی بسیار بالا

 • مصرف انرژی 40 تا 70 درصد کمتر از دستگاه های مرسوم

بواسطه مکانیزم پمپ دنده ای با موتور سروو و تنظیم کردن ماردون با کنترل سروو، سیستم کنترل حلقه بسته فشار و سرعت، کنترل نهایی فشار و سرعت در بخش تزریق، گیره و بارگیری با دقت بسیار بالایی صورت می گیرد.

تفاوت سری هایYV، YC  و YH

بکارگیری مزیت های دستگاه های هیدرولیکی و برقی موجب مصرف انرژی کمتر، سرعت پاسخگویی بالاتر، دقت بیشتر و بازدهی بهتر شده است.سری دستگاه YV نوع متداول تر دستگاه های تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) است که دارای مکانیزم گیره با چهار تایبار و واحد تزریق ایستاده (Vertical) می باشد.

در سری YC مکانیزم گیره ایستاده (Vertical) دستگاه بدون تایبار طراحی شده تا فضای بیشتری را برای کارکرد فرآهم کند، همچنین واحد تزریق در این نوع افقی می باشد.

نسخه YH از مجموعه دستگاه های تزریق پلاستیک ایستاده (Vertical) دارای مکانیزم گیره با چهار تایبار و واحد تزریق افقی بوده که بیشتر برای تولید قطعات سایز بزرگ کاربرد دارد و فضای کاری کمتری را در کارگاه تولیدی اشغال می کند.

 جدول زیر بصورت خلاصه برخی از اطلاعات مفید هر یک از سه سری YV، YC و YH را نشان می دهد:

نوع دستگاه

محدوده قفل گیره (Ton)

محدوده وزن تزریق (g)

محدوده نرخ تزریق (cc/s)

توان مجموع (kW)

سری YV

12~350

28~961

36~463

6~57

سری YC

14~120

36~415

44~157

6~26

سری YH

90~500

181~2153

105~422

26~70

 

 قسمتهای مختلف دستگاه تزریق

        گیره 
کالسکه 

 شاسی

واحد گیره (قالب گیره)

 شامل صفحه ی ثابت گیره که قسمت ماتریس قالب بر روی آن نصب می گردد و از طرف مقابل آن نازل دستگاه عمل تزریق را انجام می دهد، از طریق مسیر مواد.

صفحه ی متحرک

قسمت سنبه قالب بر روی آن نصب می گردد که توسط نیروی مکانیکی و هیدرولیکی دستگاه به حرکت در می آید.

بازوها

که وظیفه ی انتقال قدرت و حرکت را توسط جک هیدرولیکی از صفحه ی عقب به صفحه ی متحرک را می دهند

میل تایبار

شامل 4 شافت از جنس کروم سخت و صیقل داده شده است که صفحه متحرک بروی آن حرکت می کند که وظیفه ی تحمل فشار محوری گیره و قالب را بر عهده دارد.

انواع دستگاه تزریق از لحاظ حرکت صفحه متحرک

 1. بازویی

 2. جکی
  انواع دستگاه تزریق شامل گیره بازویی که دارای سرعت و عملکرد بالا و دقت بیشتر می باشد و نوع جکی دستگاه تزریق دارای قدرت و فشار بسیار بالا جهت تولید قطعات پر فشار می باشد.

 

 

اطلاعات تماس

دفتر مشهد

تلفن: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۶ ۸۱ - ۳

فکس: (۰۵۱) ۳۶ ۵۱ ۳۸ ۶۲

کد پستی: ۹۱۹۸۱-۷۴۴۵۹

آدرس : بزرگراه آسیایی، آزادی ۱۳۱، تقاطع چهارم

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۹۳ ۳۱

دفتر تهران

تلفن: (۰۲۱) ۷۷ ۳۳ ۳۳ ۳۱

فکس: (۰۲۱) ۷۶ ۷۹ ۰۹ ۸۶

کد پستی: ۱۶۵۸۷-۴۹۸۵۹

آدرس : خیابان اتحاد، خیابان هشتم غربی، شماره ۲۳

موبایل: ۰۹۱۲ ۷۳۳ ۵۲ ۳۳