ظرف های پلاستیکی تولید شده با استفاده از دستگاه های تزریق پلاستیک

می توان به طور کلی دو روش را برای تولید تمایم ظروف یکبار مصرف در ظر گرفت. روش اول نیمه فرمینگ یا PS می باشد و روش دوم همان ترموفرمینگ یا PP می باشد. تفاوت اصلی میان این دو روش در مواد مصرفی، مراحل تولیدو قیمت دستگاه ها می باشد. روش کار در تمامی دستگاه هایی که ظروف یکبار مصرف تولید می شود به این صورت می باشد که در ابتدا مواد اولیه ذوب می شود و در مرحله دوم این مواد ذوب شده تبدیل به ورق شده و طی فرآیند پرس و شکل گیری به شکل ظروف مختلف در می آید. 
در دستگاه های نیمه فرمینگ این مراحل با استفاده از موادی با جنس پلی استایرن و به صورت یکپارچه انجام می شود. ظروف تولیدی این دستگاه ها معمولا شکننده می باشند ولی با این حال اکثر ظروف پلاستیکی با استفاده از این دستگاه تولید می شوند. علت این موضوع این می باشد که قیمت کمتر این دستگاه ها می باشد. ظروف تولیدی توسط این دستگاه ها علاوه بر شکننده بودن، در ارتباط با گرما مضر نیز می باشند. 
در دستگاه های فرمینگ از مواد پلی پروپیلن استفاده می شود. این مواد ضمن ارزانتر بودن؛ در دسترس تر هم هستند. به دلیل این که این دستگاه ها از دوبخش مجزا تولید ورق و پرس تشکیل شده اند، می توان از ورق های تولیدی این دستگاه در دیگر صنایع نیز استفاده کرد.