• 2101
  • 5714 مرتبه
اجزای اصلی دستگاههای تزریق پلاستیک

اجزای اصلی دستگاههای تزریق پلاستیک

شنبه 25 آذر 1396

سیلندر

سیلندر از یک استوانه فولادی ساخته شده است که در آن مارپیچ كه حرکت رفت و برگشتی دارد، قرار گرفته است. گرم‌كن‌ها كه اغلب هیترهای الکتریکی هستند، در اطراف سیلندر به عنوان منبع گرمایش قرار دارند. ترموکوپل‌هایی در نواحی مختلف سیلندر نصب می‌شوند، دما را با انحراف کمی نسبت به دماي تنظیم شده کنترل مي‌كنند. سیلندر به جز نازل شامل سه ناحیه خوراک، فشردگی و سنجش می‌باشد.
سيلندر دستگاه تزريق متناسب با حركت رفت و برگشتي مارپيچ طراحي شده است. افزايش دما از ابتدا تا انتهاي سيلندر ايده‌ي خوبي براي انواع قطعات نيست. پروفیل دمایی سیلندر بر حسب سایز قالب و محصول، می‌تواند افزایشی، کاهشی، یکنواخت و یا منحنی باشد. برای استفاده از ظرفیت بهینه تزریق، لازم است با توجه به شرایط فرایند و کیفیت قطعه، پروفیل دمایی ثابتی از قیف خوراک‌گیری تا نازل تعیین شود. به طور كلي، دماي سيلندر دستگاه قالب‌گيري تزريقي از محل خوارک تا نازل به تدريج و با شيب بسيار كم افزایش مي‌يابد اما در اين بين استثنائاتي نيز وجود دارد، به طور مثال اغلب در پي‌وي‌سي چيدمان دمايي خطي و يا با شيب بسيار كم رو به پايين تنظيم مي‌شود. برای جلوگیری از خط افتادن و یا سرریز شدن در نازل کاهش می‌یابد.


مارپیچ


در فرایند نرم‌ و خميري شدن پلیمر، مارپیچ می‌چرخد. بنابراين پلیمر تحت برش ذوب می‌شود و به جلو حرکت می‌کند. برای فشردن، ذوب و انتقال مواد به سمت جلو مانند فرایند اکستروژن مارپیچ رفت و برگشتی به کار می‌رود با این تفاوت که:
- ابتدا مارپیچ می‌چرخد و برای بار‌گیری به عقب می‌رود.
- سپس برای پمپاژ مواد مذاب به داخل قالب به سمت نازل حرکت می‌کند.
سرعت پایین‌تر مارپیچ باعث بهبود توزیع افزودنی‌ها شده و در مورد قطعات ضخیم به حفظ دما کمک می‌کند. تغيير دور مارپيچ و ميزان بارگيري بر ميزان خروجي تاثير گذار است. با افزايش ميزان بارگيري و افزايش دور مارپيچ مقدار خروجي افزايش مي يابد.
در طول فرایند توليد، ماده پلیمری در اثر انرژی مکانیکی مارپیچ چرخان و انرژی حرارتی سیلندر ذوب می‌شود. به محض توقف توليد، مارپیچ در مدت زمان كمي از حرکت می‌ایستد و در حالی که سیلندر خنک می‌شود ممکن است باقی مواد ذوب شوند به خصوص در مواردی که کانال نیمه پر باشد و یا عمق کانال زیاد باشد كه در اين صورت توزيع مواد مذاب ممكن است تغيير كند. توقف دستگاه تزریق نامطلوب و فرايندي زمان‌بر است اما مدام برای تولید قطعات با شرایط متفاوت اتفاق می‌افتد. در این حالت، مذاب پلیمری در سیلندر باقي مي‌ماند و دچار تخریب حرارتی و اکسیداسیونی می‌شود. توقف‌های کوتاه در مورد پلیمرهایی مانند پلی‌اتیلن مسئله ساز نیست اما در مورد پليمرهايي حاوی زنجیرهای غیر اشباع ABS و يا PVC بحرانی است.

 

بخش گیره

بخش گیره دستگاه تزریق نیروی لازم برای باز و بسته کردن، بسته نگه داشتن قالب و خروج قطعه نهایی را تامین می‌کند. این واحد شامل میله‌ها و قسمت‌های ثابت و متحرکی برای باز و بسته کردن و قفل نگهداشتن قالب می‌باشد. همانطور که در شکل زير نشان داده شده است قسمت ثابت این واحد برای حفظ تعادل بین نیروها از چهار گوشه توسط چهار مهره نیرو وارد می‌کند

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.