• 2094
  • 78 مرتبه
ظروف یکبار مصرف گیاهی

ظروف یکبار مصرف گیاهی

پنج شنبه 21 دی 1396

 با توجه به مشکلات اشاره شده در خصوص ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، بايد براي سلا‌متي خود  به سمت استفاده از ظروف گیاهی برویم. از آنجا كه ظروف زيست تخريب پذير قابليت تجزيه سريع در خاك را دارند، اين‌گونه مواد اثرات سوء زيست‌محيطي نيز ندارند و با توجه به اینکه در ظروف يكبار مصرف گياهي بين ماده غذايي و ظرف برهم كنش وجود ندارد، بنابراين مي‌توان از آنها براي انواع غذاها و مايعات گرم و حتي روغني استفاده كرد.  در ظروف يكبار مصرف گياهي به دليل ماهيت مواد تشكيل‌دهنده گياهي و عمدتا نشاسته مواد سمي شيميايي وارد غذا نمي‌شود و سلامت افراد را تهديد نمي‌كند، ضمن آن كه از آنجا كه اين ظروف در خاك و طي مدت حداكثر 6 ماه مانند برگ گياهان پوسيده مي‌شوند و به چرخه طبيعت برمي‌گردند، مشكلات زيست‌محيطي پلاستيك‌ها را نيز ندارد.
در واقع از آنجایی که ظروف یکبار مصرف گیاهی از مواد طبیعی گیاهانی نظیر نشاسته ذرت،‌ سیب زمینی و گندم‌ ساخته شده و در تولید آن از موم عسل و روغنهای گیاهی،‌ گلوتن و سلولز به منظور ایجاد خاصیت پلیمری و ضدآب (آب گریزی) آن استفاده شده است، دارای مزایایی هستند که به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی، در هنگام استفاده از مواد داغ و چرب هیچگونه مواد مضری از آن در غذا آزاد نمی شود، دوره تجزیه پذیری آنها در طبیعت بسته به شرایط فشار، دما و میکرو ارگانیسمهای خاک متغیر است اما کوتاه می باشد، صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل تولید در دمای بسیار کمتر از ظروف یکبار مصرف با منشا ‌شیمیایی به میزان حداقل 60 درجه سانتیگراد، عدم وابستگی به مواد نفتی و عدم استفاده توسط سودجویان به منظور بازیافت غیراصولی نیز از جمله فواید این محصولات است.
 
مزایای استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی
-       سازگاری با محیط زیست (تجزیه پذیری در خاک حداکثر پس از شش ماه)
-       عاری از هرگونه اثرات مضر مواد پلاستیکی به دلیل تماس با غذای داغ
-       بدون هیچ گونه آثار تخریبی بر محیط زیست پس از تجزیه شدن در خاک
-       تهیه شده از منابع اولیه تجدید پذیر سالانه
-       عدم وابستگی به مواد اولیه نفتی
-       تقویت و توسعه صنایع کشاورزی
-       مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید

 

-       امکان استفاده در صنایع بسته بندی غذایی صنایع کشاورزی، اسباب بازی کودکان و مصارف پزشکی               

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.